Tel: +387 33 272 270 | Fax: +387 33 272 271 | Trampina 8, 71000 Sarajevo | [email protected]
Kategorija granta: MEDIA MIXER
Korisnik granta: Vijeće za štampu u Bosni i Hercegovini
Partner na projektu: N.I.G.D. "Dnevne nezavisne novine" d.o.o.
Naziv projekta: Jačanje samoregulacije medija u Bosni i Hercegovini
Projekat “Jačanje samoregulacije medija u Bosni i Hercegovini” ima za cilj podizanje svijesti građana i građanki BiH o njihovom pravu na tačno i profesionalno izvještavanje štampanih i online medija, te unapređenje standarda profesionalnog novinarstva propisanog Kodeksom za štampu i online medije BiH. Kroz 12 mjeseci trajanja projekta, građani i građanke BiH će kroz javnu kampanju biti upoznati sa mehanizmima i načinu na koji mogu reagovati na netačno i neprofesionalno izvještvanje štampanih i online medija.
Projekat “Jačanje samoregulacije medija u Bosni i Hercegovini” realizira se kroz program osnaživanja nezavisnih medija, IMEP.
IMEP je petogodišnji USAID-ov program koji podržava nezavisnost medija i slobodu izražavanja u BiH jačanjem održivosti medija, podizanjem kvaliteta medijskog sadržaja, izgradnjom kompetencija novinara, pružanjem pravne podrške medijima i novinarima, kao i aktivnim uključivanjem građana i građanki u medijski prostor, uz snažnu promociju nezavisnih medijskih glasova u BiH.
Trajanje projekta: 12 mjeseci
Projekat „Mediji i javni ugled“ pokrenut je sa ciljem uspostavljanja transparetnosti medijskog vlasništva, finansiranja medija i oglašavanja u Bosni i Hercegovini.
Projekt je fokusiran na pripremu zakonskog okvira za regulaciju ovih oblasti koje su od posebnog značaja za slobodu izražavanja, zaštitu novinara i sprečavanje pritisaka na medije i novinare, a motivirani su političkim i finansijskim razlozima. Istovremeno, projekat se naslanja na EU standarde transparentnosti medijskog vlasništva i medijskog pluralizma, i zaštitu vrijednosti novinarske profesije i ugleda u javnosti.
Projekat „Mediji i javni ugled“ finansira Evropa unija u Bosni i Hercegovini, a realizaciju sprovodi Konzorcij kojeg sačinjavaju Fondacija Media Centra Sarajevo, Vijeće za štampu i online medije u BiH, NVO JaBiHEU i Udruga/udruženje BH novinari.
Javno predstavljanje projekta Konzorcij je organizirao 18. novembra 2016. u Parlamentu Bosne i Hercegovine u Sarajevu, uz sudjelovanje i podršku gospodina Lars-Gunnar Wigemarka, šefa Delegacije Evropske unije i specijalnog predstavnika EU u BiH, i gospodina Ismira Juske, ministra prometa i komunikacija u Vijeću ministara BiH, kao i predstavnika Parlamenta BiH, medija i medijskih organizacija iz BiH.
Detaljno izvješće sa javne promocije Projekta možete naći klikom na link http://bit.ly/2iMlKBd
Projekat će trajati tri godine, a obuhvatat će analize postojećeg stanja u medijima BiH, kada su u pitanju transparentnost vlasništva, finansiranja medija i oglašavanje, debate na Okruglim stolovima i konferencije sa predstavnicima medija, medijskim i pravnim ekspertima, predstavnicima Parlamenta BiH, te javnom diskusijom. U konačnici, Projekat bi trebalo da donese prijedloge zakona o transparentnosti vlasništva medija i finansiranja, te zakona o oglašavanju u Bosni i Hercegovini; prijedlozi ovih zakona će biti stavljeni u parlamentarnu proceduru za diskusiju i usvajanje
Kroz objavu serije video intervjua sa medijskim autoritetima i kroz prateće tematske i edukativne sadržaje, portal startbih.ba, u partnerstvu sa Vijećem za štampu i online medije u BiH provodi projekat pod nazivom Profesija novinar/novinarka. Cilj projekta je da iz ugla medijskih djelatnika prezentiramo, edukujemo i rasvijetlimo javnosti ulogu medija u demokratskom društvu, probleme sa kojima se novinari i mediji suočavaju zbog lažnih portala, lažnih vijesti, dezinformacija , kakve posljedice trpe oni koji poštuju kodeks profesije, koliko je značajna medijska pismenost i onih koji proizvode i onih koji konzumiraju medijske sadržaje.
Na taj način želimo da doprinesemo boljem razumijevanju veličine problema od strane i javnosti i donosioca odluka, ali i samih novinara i medija u Bosni i Hercegovini. U okviru projekta planiramo i publikaciju serije edukativnih ključnih poruka čime želimo doprinijeti jačanju vidljivosti ovakvih sadržaja koji će pomoći razvijanju znanja i vještina javnosti iz domena medijske pismenosti. U konačnici organiziraćemo i okrugli sto, kreirati zaključke sa okruglog stola što bi sve zajedno trebalo doprinijeti jačanju komunikacije između institucija , novinara, medijskih djelatnika i OCD-a (organizacija civilnog društva) koji se bave ovom problematikom kao i jačanju njihove uloge u donošenju strategija za medijsku pismenost.
Projekat Profesija novinar/novinarka realizira se kroz program osnaživanja nezavisnih medija ,IMEP.
IMEP je petogodišnji USAID-ov program koji podržava nezavisnost medija i slobodu izražavanja u BiH jačanjem održivosti medija, podizanjem kvaliteta medijskog sadržaja, izgradnjom kompetencija novinara, pružanjem pravne podrške medijima i novinarima, kao i aktivnim uključivanjem građana i građanki u medijski prostor, uz snažnu promociju nezavisnih medijskih glasova u BiH.
VIJEĆE ZA ŠTAMPU U BOSNI I HERCEGOVINI
započinje realizaciju trogodišnjeg regionalnog projekta, u suradnji sa UNESCOm i Europskom Unijom
“IZGRADNJA POVJERENJA U MEDIJE U JUGOISTOČNOJ EUROPI I TURSKOJ”
Bosna i Hercegovina, Albania, Crna Gora, Kosovo, Makedonija, Srbija i Turska
“Izazovi samoregulacije medija i online novinarstva”
prvi je događaj iz ovoga projekta, kojeg Vijeće za štampu u BiH organizira u okviru UNESCO
obilježavanja Svjetskog dana slobode medija, od 2. do 4. maja/svibnja, u Helsinkiju, Finska
Vijeće za štampu u Bosni i Hercegovini, u suradnji sa Organizacijom Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) i uz finansijsku podršku Europske unije, započinje sa realizacijom trogodišnjeg regionalnog projekta - “Izgradnja povjerenja u medije u Jugoistočnoj Europi i Turskoj”. Lider projekta je Vijeće za štampu u BiH, prvo samoregulacijsko tijelo za štampane i online medije u Regiji Zapadnog Balkana i Jugoistočne Europe. Projekat se realizira u Bosni i Hercegovini, Albaniji, Crnoj Gori, Kosovu, Makedoniji, Srbiji i Turskoj. Cilj projekta je jačanje slobode izražavanja, slobodnog i pravovremenog pristupa informacijama, te jačanje kapaciteta slobodnih, profesionalnih medija i medijskog pluralizma. To je osnov na kojem bi novinari i medijske organizacije u Jugoistočnoj Europi i Turskoj trebalo da budu prepoznati kao ključni pokretači demokratskog, održivog i mirnog razvoja u regionu. Prvi regionalni skup predstavnika vijeća za štampu i medija iz navedenih zemlja, bit će organiziran kao prateći događaj obilježavanju Svjetskog dana slobode medija, kojeg UNESCO ove godine organizira u periodu od 2. do 4. maja u Helsinkiju, Finska. “Izazovi samoregulacije medija i online novinarstva” tema je ovoga događaja, a u diskusiji će, pored medijskih experata iz navedenih zemalja, učestvovati također i predstavnici vijeća za štampu iz zemalja Europske Unije. Organizator ovoga događaja je Vijeće za štampu u BiH, a datum održavanja je 2. maja/svibnja 2016. godine u Helsinkiju, Finska. Do kraja ove godine, Vijeće za štampu u BiH će, u Bosni i Hercegovini, biti domaćin još nekoliko zajedničkih susreta predstavnika regionalnih samoregulacijskih tijela, na kojima će biti govora o etici u online medijima, položaju štampe u odnosu na online medije, te o mogućnostima rješavanja problema web portala bez vidljivog impressuma, i zloupotrebe slobode govora postavkama diskriminirajućih sadržaja i govora mržnje. Sve aktivnosti se realiziraju u okviru UNESCO/EU projekta - “Izgradnja povjerenja u medije u Jugoistočnoj Europi i Turskoj”
Vijeće za štampu u BiH
Trampina 8
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina
Tel: +387 33 272 270
Fax: +387 33 272 271
E-mail: [email protected]
Web: www.vzs.ba