Broj Odluke: 424-02/19
Datum održavanje sjednice: 13.12.2019.
Žalbenik: Udruženje „Vaša prava BiH“
Medij: Portal avaz.ba
Naslov članka: „Erdoan tražio izručenje 'gulenovaca'„
Datum objave: 08.07.2019.
Žalbeni osnov Žalbenika: Udruženje „Vaša prava BiH“ kao pravni punomoćnik tražilaca azila, državljana Turske, uputili su Prigovor na „neobjekivno i huškaško izvještavanje za osobe koje se nalaze u statusu tražitelja azila i međunarodne zaštite u BiH od strane tiskanih novina, magazina i portala“.
Ishod: Žalba se ne prihvaća.
Žalbena komisija konstatuje da nije bilo kršenja Kodeksa za štampu i online medije BiH.
U interesu je javnosti da se izvještava o ovim temama na profesionalan i odgovoran način.
U ovome je tekstu data informacija o pravosnažnom rješenju u korist tražiteljice azila, koje je sud objavio na svojoj zvaničnoj stranici i koja je time svakako dostupna javnosti.
Pojašnjenje:
Dana 06.11.2019.g Udruženje „Vaša prava BiH“ uputilo je Vijeću za štampu i online medije u BiH i uredništvu portala avaz.ba prigovor na izvještavanje medija o tražiteljima azila, građanima Turske, čiji su oni pravni zastupnici.
U prigovoru su zatražili od medija „da se prestane sa objavljivanjem ličnih podataka koji se odnose na nevedenu kategoriju, a državljani su Turske.“
Žalbenik takođe, navodi i to da „medijski izvještači senzacionalistički i huškači objavljuju osobne podatke, pa čak i mjesto boravka naših klijenata koji uživaju status supsidijarne zaštite u BiH, kao tražitelja azila porijeklom iz Republike Turske. Takvim činjenjem direktno im se ugrožava niz prava i osnovnih sloboda, koja su im zagarantovana kako domaćim, tako i međunarodnim pravnim instrumentima.“
U objavljenom tekstu pod naslovom „Erdoan tražio izručenje 'gulenovaca'„ između ostalog, se navodi:
„Sud BiH, kako je „Avaz“ ranije već pisao, prošle godine donio je pravosnažno rješenje kojim se odbija zamolnica vlasti Turske da im BiH izruči 25-godišnju Humejru Gokčen (Humeyra Gokcen), koja se, prema navodima Glavnog republičkog tužilaštva iz Tire, sumnjiči da je pripadnica Gulenovog pokreta, koji u Turskoj smatraju terorističkom organizacijom.
Turska je u februaru 2017. godine zatražila izručenje Gokčen, a BiH se našla na popisu 28 država kojima su vlasti iz Ankare dostavile dosje o članovima ove organizacije.
U rješenju Suda BiH svojevremeno je o ovom slučaju napisano:
- U ovom slučaju, da bi djelovanje potraživane u organizaciji FETO, čijem je radu, prema sadržaju zamolnice, potraživana doprinosila na način da je prikupljala gotovinska sredstva i pomoć, te dovodila pripadnike i simpatizere, a koje radnje bi se prema domaćem zakonodavstvu mogle dovesti u vezu s krivičnim djelom finansiranja terorističkih aktivnosti iz člana 202. Krivičnog zakona BiH, kao objektivni uslov inkriminacije zahtijeva se postojanje terorističke organizacije kao takve.
U rješenju se dalje pojašnjava da bi, kako bi se 'FETO mogao smatrati terorističkom organizacijom, ona kao takva trebala bi biti određena u skladu s rezolucijama Ujedinjenih naroda ili Vijeća Evrope, koje je BiH kao članica dužna primjenjivati'.„
U skladu sa žalbenom procedurom, Vijeće je kontaktiralo uredništvo portala avaz.ba povodom žalbe Udruženja „Vaša prava BiH“ .
Uredništvo portala avaz.ba nije dostavilo svoj odgovor Vijeću.
Ishod: Žalbena komisija konstatuje da nije bilo kršenja Kodeksa za štampu i online medije BiH.
U interesu je javnosti da se izvještava o ovim temama na profesionalan i odgovoran način.
U ovome je tekstu data informacija o pravosnažnom rješenju u korist tražiteljice azila, koje je sud objavio na svojoj zvaničnoj stranici i koja je time svakako dostupna javnosti.
Žalbena komisija Vijeća za štampu i online medije u BiH preporučuje uredništvu portala avaz.ba da objavi ovu Odluku.
Članovi/ce Žalbene komisije: Prof. dr Enes Osmančević; prof.dr Zlatiborka Popov Momčinović; advokatica Nada Dalipagić, urednik Fuad Kovačević; urednik Milan Šutalo; novinarka Suzana Mijatović; novinarka Rajna Radosavljević.
Predsjedavajući sjednice
prof. dr Enes Osmančević