16.04.2010.
ODLUKA
Vijeća za štampu u Bosni i Hercegovini po žalbi Sektora za odnose sa javnošću Parlamentarne skupštine BiH na tekst „Odbijen Prijedlog zakona o državnim praznicima“ objavljen 24.03.2010. u dnevnom listu „Dnevni list“
Žalba se prihvata
prekršen Član 7 – Mogućnost odgovora Kodeksa za štampu BiH
Žalbena komisija Vijeća za štampu u BiH smatra da je prekršen Član 7 – Mogućnost odgovora Kodeksa za štampu BiH, jer žalbeniku nije omogućeno da odgovori na navode iz teksta koji se tiču činjeničnog stanja, iako je blagovremeno dostavljeno reagiranje sa dodatnim, tačnim informacijama o odluci donesenoj u nastavku 73. sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Žalbena komisija zaključuje da je zbog objavljenih materijalnih grešaka, redakcija imala obavezu objaviti reagiranje Službe za odnose sa javnošću PS BiH i time svojim čitateljima blagovremeno pružiti tačnu informaciju, u skaldu sa Članom 7 Kodeksa za štampu BiH.
Pojašnjenje:
Žalbena komisija Vijeća za štampu u BiH je, na redovnoj sjednici održanoj 16. aprila 2010. godine u Sarajevu, razmotrila žalbu Sektora za odnose sa javnošću Parlamentarne skupštine BiH na tekst „Odbijen Prijedlog zakona o državnim praznicima“, objavljen 24.03.2010. godine u listu „Dnevni list“.
Žalba se odnosila na neobjavljivanje reagiranja upućenog redakciji „Dnevnog lista“ povodom navoda iz teksta da su „Zastupnici u Zastupničkom domu PS-a BiH odbacili tijekom jučerašnje sjednice Prijedlog zakona o praznicima koji je predložio zastupnik SDP-a Denis Bećirević, kao i amandmane na Ustav BiH koje su predložili iz Stranke za BiH“.
Reagirajući na ovaj podatak, iz Sektora za odnose sa javnošću PS BiH upućena je informacija da je „Prijedlog zakona o državnim praznicima u prvom čitanju usvojen, a ne odbijen kako to sugerira Dnevni list“. Također, pojašnjeno je da „na sjednici nije raspravljano o sadržaju amandmana II, III i IV na Ustav BiH, već o negativnom Mišljenju Ustavopravne komisije o njima. Glasanjem amandmani nisu odbijeni kako to sugerira tekst, nego je Mišljenje komisije upućeno na usaglašavanje u Kolegij Predstavničkog doma PS BiH“.
Budući da reagiranje žalbenika nije objavljeno ni nakon posredovanja Vijeća za štampu u BiH, slučaj je razmotrila Žalbena komisija Vijeća za štampu u BiH koja je donijela slijedeću odluku:
Žalba se prihvata
prekršen Član 7 Kodeksa za štampu BiH – Mogućnost odgovora
Član 7 Kodeksa za štampu - Mogućnost odgovora: “Pravo na odgovor će biti proširen na relevantne osobe ukoliko publikacija, koja je u pitanju, procijeni da takav korak doprinosi tačnosti i nepristranosti izvještavanja. Ukoliko je ikako moguće, na raspolaganje će biti stavljena mogućnost neposrednog odgovora u izdanju publikacije u kojem je objavljena optužba i/ili netačno navedene informacije, u dužini ne većoj od integralno objavljenog teksta.”
Žalbena komisija Vijeća za štampu u BiH smatra da je redakcija imala obavezu objaviti reagiranje žalbenika budući da se radilo o materijalnim greškama koje bi objavljivanjem reagiranja bile ispravljene.
Članovi/ce Žalbene komisije: Predsjedavajući, advokat Dražen Zubak, prof.dr. Miodrag Živanović, psihologinja prof.dr. Nada Ler-Sofronić, dr.sc Enes Osmančević, novinar Fuad Kovačević, komunikolog/akademski slikar Mr. Goran Janković i sutkinja Nada Arsenić
Predsjedavajući Žalbene komisije:
advokat Dražen Zubak